دورخیز

گاهی مجبوری برای رسیدن به آنچه میخواهی از جایی که ایستاده ای عقب تر بروی و دورخیز کنی.

دورخیز

گاهی مجبوری برای رسیدن به آنچه میخواهی از جایی که ایستاده ای عقب تر بروی و دورخیز کنی.

دانشجوی روانشناسی و علاقمند به نوشتن از آنچه بلده ، میبینه و حس میکنه.

سیگارى هاى کوچک

چهارشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۶، ۰۹:۲۰ ب.ظ

چند روز پیش در بلوار اندرزگو در حالی که سوار تاکسى بودم یهو چیزى به چشمم خورد که باورش برام سخت بود،عجیب.

پسرى شاید ١٦ساله که به خاطر هیکل درشتش بیشتر از سنش میومد با روپوش آبى مدرسه و ریش هاى تازه درآمده در میان بقیه بچه ها که تازه از مدرسه تعطیل شده بودند و تو پیاده رو راه میرفتند سیگار میکشید،عمیق، غلیظ شبیه به مردى که سال هاست هر کارى میکنه که زندگیش رو از بن بست دربیاره به در بسته میخوره ،چندین چک برگشتى داره و زنش ترکش کرده.

اینکه این اتفاق امر جدیدى نیست جای تاسف داره اما موضوعى که با دیدن این صحنه ذهنم رو مشغول کرد چیز دیگرى بود.

در دختران، زود به بلوغ رسیدن باعث انزواى آن ها میشه و همین موضوع در پسرا بر عکس اتفاق میافته یعنى دیر به بلوغ رسیدن باعث انزوا و گوشه گیرى آنها و البته ترد شدن آن ها از گروه هاى دوستى میشه. به همین دلیل در این فضا هر پسرى تلاش میکنه هر چه بیشتر به مرد ها شبیه بشه و در این راه از روش هایى که مورد قبول گروه دوستى در مدرسه یا هر جاى دیگه اى استفاده میکنه که متاسفانه در حال حاضر یکى از بارز ترین نشانه هاى مرد بودن سیگار کشیدنه ، استایلى جذاب که هر کدام از همکلاسى ها با دیدنش اون رو مورد تحسین قرار میدن و تشویق میکنن و همین موضوع باعث میشه مابقى محصلینى که تمایل به هرچه بیشتر دیده شدن دارن راه رو یاد بگیرن و به آمار سیگاری هاى کم سن ایران اضافه کنن.


این موضوع به همین سادگى تو ذهنم حل نشد و یه سوال بزرگ و ترسناک برام درست شد و اون این بود که اگر سال ها بعد من بخوام پسرى داشته باشم و اون رو تا سن مدرسه با روش هاى معقول و مناسب تربیت کنم و راه و چاه رو بهش نشان بدم اون تا کى در مقطع دبیرستان در برابر تمسخر شدن به خاطر سیگار نکشیدن و  تن ندادن به انواع روش هاى پر خطر براى بزرگ نشان داده شدن مقاومت میکنه؟؟

این رو در کنار هزاران خطرى که امروزه بچه ها رو تهدید میکنه میگذارم و فقط میتونم بگم خدا رحم کنه!!!

  • دورخیز

نظرات  (۲)

کاملا درسته 
انگار هرچی جلوتر میریم دنیا ترسناکتر میشه و خدا به داد بچه های چندسال بعد برسه که باید برای سالم موندن و سالم زندگی کردن چه قدر سختی بکشن دنیای امروز در کنار تمام پیشرفتای علمیش یه عالمه پس رفت اجتماعی داشته متاسفانه:((
پاسخ:
به قول یه استادى میگفت مادر پدرا باید مثل عقاب بالا سر بچه ها شون باشن هم بچه حس کنه آزاده هم کوچکترین کارى از چشم والدین پنهان نمونه.

  • هَشْتْ حَرفى
  • ولی یه چیزی اینجا مورد غفلت قرار گرفته به نظرم. الان تو پسرا خیلی هم سیگار کشیدن استایل مردونگی نمیده. خیلی وقتا مورد شماتت هم قرار میگیره. این تفکر بوده ولی نه الان، خیلی سال پیش تر. الان تو پسرا چیزی که بزرگ شدنشون رو میخوان باهاش نشون بدن بیشتر جذب جنس مخالفه و زرنگی ها یا شارلاتان بازی هاشون تو این عرصه. 
    پاسخ:
    این وادى براى خودش طیف گسترده اى داره که هرکى متناسب با فضاى گروه همسالانى که توش هست پیش میره یکى در حد یه نخ سیگار یکى در حد مخ زدن تو سن ١٣سالگى اما همش ناهنجارى حساب میشه تو جامعه ما.اگر تو تگزاس بود شاید اینقدر  ناهنجای حساب نمیشد.
    مسئله اینه که دور نیست اون روز که این جور اتفاقا تهران هم عادى به نظر بیاد.